Dokumenty i opracowania
Przedmiotem opracowania jest kompleksowy przegląd instrumentów refinansowania kredytów hipotecznych, dostępnych na rynku polskim i światowym. Celem analizy jest przybliżenie wizji co do potrzeby, sposobu oraz legislacyjnych uwarunkowań reform infrastruktury w odniesieniu do zarówno prawnych, jak i ekonomicznych uwarunkowań rynku polskiego i strategii działających w Polsce kredytodawców hipotecznych.
Punktem wyjścia jest ocena stanu faktycznego sposobu refinansowania obecnie, a następnie przegląd prawnej infrastruktury i barier dla wprowadzenia instrumentów rynku kapitałowego, z uwzględnieniem kierunków i rozwiązań europejskich.
Analiza Fundacji przygotowana w odpowiedzi na wystąpienie Ministerstwa Finansów z prośbą o określenie celowości implementowania na polskim rynku modeli pulowania listów zastawnych (stworzenie banku ampeksowego). Analiza wpisuje się w szereg działań Fundacji podejmowanych od 1997r. na rzecz wdrażania i usprawniania efektywności listu zastawnego na polskim rynku.
Opracowanie zawiera przegląd następujących zagadnień:
- Warunki nadawania ratingu listom zastawnym
- Zmiana cen listów zastawnych w różnych krajach w okresie kryzysu
- Kształtowanie się cen listów zastawnych w przypadku systemów, w których jednocześnie funkcjonują specjalistyczne banki hipoteczne i banki uniwersalne (jako emitenci listów zastawnych)
- Informacja o modelach emisji listów zastawnych w Danii, Niemczech, Hiszpanii i Francji.
Prezentacja Fundacji przedstawiona na spotkaniu w KNF, dotycząca w szczególności przyczyn słabego rozwoju LZ w PL oraz uwarunkowań ich wykorzystania w gospodarce
ECBC Factbook
Fundacja jest partnerem wydawanego przez ECBC European Covered Bond Fact Book – publikacji prezentującej zagadnienia dotyczące polskiego otoczenia legislacyjnego i statystyk emisji listów, będącej źródłem informacji dla inwestorów, agencji ratingowych i regulatorów.